Kartka podarunkowa ze świnką zamiast z serduszkiem i prezenty wyłącznie dla panów. Skąd takie pomysły? Dowiedz się, jak na świecie obchodzi się święto zakochanych i złóż życzenia w różnych językach.
Skąd się wzięło święto zakochanych?
Święto zakochanych stało się popularne na całym świecie i ma wspólną genezę, która przenosi nas w czasy starożytne. Jak się okazuje, już podczas rzymskich Luperkaliów, które były świętem odprawianym ku czci boga płodności, przy okazji szukano szczęścia w miłości. Jedna z tamtejszych rozrywek polegała na losowaniu przez panów karteczek z imionami kobiet. To z wylosowanymi paniami mężczyźni bawili się przez całą uroczystość albo i dłużej, gdyż niektóre pary łączyły się ze sobą nawet na całe życie.
Walentynki nie bez powodu kojarzą się też z Walentym. Nazwa święta wzięła się od imienia biskupa, który żył w III wieku, jeszcze za czasów panowania Klaudiusza II Gockiego. Św. Walenty zasłynął tym, że sprzeciwił się woli cesarza rzymskiego i swoich błogosławieństw udzielał młodym legionistom, którzy zdaniem władcy bardziej zasłużyliby się na polu bitwy. Pomaganie zakochanym wbrew edyktowi cesarza ostatecznie kosztowało więc św. Walentego życie.
Na szczęście obecnie okazywanie uczuć jest w większości mniej ryzykowne i dużo prostsze. W Stanach Zjednoczonych walentynkową manię rozpoczęła Esther Howland, która w XIX wieku założyła pierwszą firmę produkującą miłosne pocztówki. Nieco wcześniej, w XVIII-wiecznej Anglii walentynki rozsławił szkocki pisarz. To właśnie spod pióra Waltera Scotta wyszło dzieło pt. The Fair Maid of Perth (pol. Piękne dziewczę z Perth), które przyczyniło się do wzrostu popularności walentynek w Europie.
Jak obchodzimy walentynki w różnych krajach?
Do Polski zwyczaj obchodzenia walentynek przywędrował dość późno, bo dopiero w latach 90. XX wieku. Mimo to na tyle się spopularyzował, że upominkami obdarowują siebie nie tylko partnerzy, ale i osoby blisko ze sobą spokrewnione. Tradycją stało się też dekorowanie witryn oraz wnętrz sklepowych przeróżnymi gadżetami w kształcie serduszek. Ponadto walentynki to dla wielu dobry pretekst, żeby okazać sobie nawzajem sympatię oraz wdzięczność, dlatego praktycznie każdy może znaleźć jakieś powody do świętowania.
Choć wszyscy mamy już jakieś wyobrażenie o dniu zakochanych, pamiętajmy, że co kraj, to obyczaj. Osoby planujące spędzić walentynki ze swoją drugą połówką, która jest innej narodowości, na początku mogą być niemiło zaskoczone niektórymi pomysłami. Kiedy jednak poznają nowy punkt widzenia, przekonają się, że partner czy partnerka po prostu przywykli do odmiennych zwyczajów.
- Japonia
14 luty to u Japończyków święto panów, którzy otrzymują w prezencie… czekoladki! Jakby tego było mało, panie muszą szczególnie uważać, aby rodzaj ofiarowywanych łakoci pasował do stopnia zażyłości w relacji. Czekoladki obowiązkowe, czyli giri choco, trafiają zatem w ręce kolegów z pracy, członków rodziny czy przełożonych. Za to honmei choco przeznaczone są tylko dla osób, z którymi łączą nas romantyczne uczucia.
Jednak na pocieszenie dodamy, że walentynki w Kraju Kwitnącej Wiśni obchodzone są dwutorowo. Płeć piękna nie zostanie więc pominięta, lecz musi poczekać miesiąc dłużej do tak zwanego Howaito Dē, czyli Białego Dnia. To właśnie 14 marca kobiety dostają w zamian prezenty, które powinny mieć biały kolor, tak jak sugeruje nazwa święta. Najczęściej ofiarowywane są słodycze, bielizna, a nawet jakaś droższa biżuteria.
- Francja
Choć mówi się, że Paryż to miasto miłości, walentynki we francuskim stylu są dość oszczędne w wyrazie. Romantyczne gesty mogą ograniczyć się do bukietu kwiatów (fr. un bouquet de fleurs), ulubionych perfum czy miłej dla oka biżuterii. Francuzi lubią też dobrze zjeść, dlatego nierzadko proponują wyjście do wykwintnej restauracji albo przygotowują w domu kolację dla dwojga, un dîner en amoureux. Co istotne, walentynki we Francji skupiają się wokół miłości romantycznej, dlatego świętują tylko zakochani!
- Niemcy
Dla Niemców nieodłącznym elementem walentynek są czerwone róże, marcepan i… świnia. Te pierwsze nietrudno skojarzyć z gorącym uczuciem, ponieważ czerwień symbolizuje miłość. Drugi w kolejności marcepan króluje wśród czekoladowych słodkości i nie wzbudza większych kontrowersji. Wątpliwości budzi jednak świnia, która z uwagi na negatywne skojarzenia wydaje się dość ryzykownym pomysłem. Tymczasem w Niemczech jest zupełnie odwrotnie, a ofiarowanie komuś walentynki (niem. eine Valentinstag-Grußkarte) z owym zwierzęciem przywołuje na myśl pożądanie i dobrobyt.
- USA
Można zaryzykować stwierdzeniem, że Amerykanie prędzej przeoczą Boże Narodzenie niż walentynki. Z okazji dnia zakochanych chętnie kupią coś słodkiego albo wręczą kwiaty, a nawet przygotują dla dziecka serduszkowe lunch boxy. Kartki z życzeniami, czyli w tym przypadku Valentine’s cards, można podarować wszystkim, których lubimy, dlatego nikt się nie zdziwi, że świętujemy walentynki z kolegami ze szkoły czy z pracy. Ba, prezent może nawet otrzymać nauczyciel, opiekunka albo… nasz czworonożny przyjaciel. Także single mogą odetchnąć z ulgą, bo brak związku nie jest żadną przeszkodą na drodze do dobrej zabawy.
Życzenia walentynkowe w różnych językach
Wszyscy, którzy chcą wręczyć innym papierowe walentynki, mogą pokusić się o wielojęzyczne pozdrowienia. Oto, jak wyglądają życzenia Szczęśliwych Walentynek w kilku wersjach językowych:
- Angielski: Happy Valentine’s Day
- Hiszpański: Feliz Día de San Valentín
- Francuski: Joyeuse Saint-Valentin
- Portugalski: Feliz Dia dos Namorados
- Włoski: Buon San Valentino
- Chiński: Qíngrén jié kuàilè
- Japoński: Happībarentaindē
- Ukraiński: З Днем Святого Валентина
- Niemiecki: Fröhlichen Valentinstag
- Szwedzki: Glad alla hjärtans dag
Aż 99% naszych kursantów lubi atmosferę na zajęciach. Kup i Ty pakiet kursów w ProfiLingua. Zakochaj się w okazji!