Pochwaliłeś się w CV znajomością języka romańskiego? W trakcie rozmowy kwalifikacyjnej rekruter może zadać Ci kilka pytań po francusku, więc spieszymy z pomocą. Sprawdź nasze najpopularniejsze pytania oraz odpowiedzi, które ułatwią Ci przygotowania.
Proszę opowiedzieć coś o sobie…
To klasyczne pytanie będące dobrym wstępem do rozmowy. Choć wydaje się niezobowiązujące, nie jest formą zachęty do zwykłego small-talku. Trzymaj się więc tematu i pamiętaj, żeby uwypuklić swoje walory zawodowe. Warto wtedy uchylić rąbka tajemnicy i rozwinąć to, co zasygnalizowałeś wcześniej w swoim CV.
Pouvez-vous me parler de vous ?
Pouvez-vous vous présenter ?
Parlez-moi de vous.
Wykorzystaj okazję, aby wspomnieć coś więcej o swojej dotychczasowej pracy lub o poprzednim stanowisku. Jeśli brakuje Ci doświadczenia, zamiast tego pokaż, że posiadasz należyte przygotowanie i podołasz nowym obowiązkom. Nawiąż do uczelni, wspomnij o renomowanych certyfikatach albo osiągnięciach, które wyróżniają Cię na tle innych. Co ważne, nigdy nie zmyślaj i nie staraj się podkoloryzować rzeczywistości.
Podpowiedzi, od czego zacząć znajdziesz poniżej:
Je suis diplômé(e) de l’Université [nazwa uniwersytetu]…
Je suis titulaire d’un diplôme de [określenie dyplomu]...
Je travaille comme [nazwa zawodu; wykonywanej pracy]...
Dlaczego chce Pan/Pani u nas pracować?
To kolejne popularne pytanie, dzięki któremu rekruter może przejrzeć kandydata na wskroś i wywęszyć kłamstwo. Dlatego ważne, abyś wiedział dokładnie, dlaczego chcesz podjąć współpracę. Tutaj nie wystarczą ogólniki, które pasują do każdego profilu pracodawcy i podsuną myśl, że jesteś zdesperowany i próbujesz się chwycić czegokolwiek.
- Pourquoi voulez-vous travailler chez nous ?
- Pourquoi voulez-vous ce poste ?
Kiedy ubiegasz się o stanowisko, które w pełni odpowiada Twoim kompetencjom, powiedz o tym. Swoją opinię poprzyj konkretnymi argumentami i przykładami. Jeśli dodatkowo uważasz, że praca w pełni odpowiada Twoim ambicjom, wyjaśnij dlaczego. To dobry moment, aby odnieść się do swojego CV i zdradzić więcej szczegółów. Możesz więc zacząć od:
- J’ai les compétences requises.
- Ce poste correspond à mes aspirations professionnelles.
- Ce poste correspond parfaitement à mes compétences professionnelles.
Jakie są Pana/Pani mocne i słabe strony?
Podchwytliwe pytanie, do którego nie możesz podchodzić impulsywnie. Aby się nie zaplątać, nie roztrząsaj prywatnych spraw i nie mów głośno o swoich towarzyskich przewinieniach. Twój przyszły pracodawca raczej wolałby nie słyszeć o notorycznym spóźnialstwie na randki lub o skłonności do chrapania w nocy…
- Quels sont vos points forts et vos points faibles ?
- Quelle est votre principale qualité ?
Przesadna dyplomacja również nie jest zalecana. Robienie uników może tylko wzbudzić podejrzenia. Dlatego pokaż, że się rozwijasz, pracujesz nad sobą i jesteś świadomy swoich mocnych oraz słabych stron. Przykładowo:
- Je suis polyvalent(e) et je suis capable de gérer plusieurs projets à la fois.
- Je suis une personne plutôt sérieuse et réservée parce que je prends à cœur mon travail. Pour être plus à l'aise, j’apprends à me relaxer.
Jakie języki obce Pan/Pani zna?
Nauka innych języków popłaca, o czym przekonujesz się również w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej. Nawet jeśli pracujesz w branży, w której dużo bardziej liczą się konkretne umiejętności, wysoki poziom znajomości języka obcego zawsze jest mile widziany i może Ci się przydać w przyszłości.
Tym bardziej jeśli pracodawcy zależy na zagranicznych kontaktach i chce docierać do klientów obcojęzycznych. Sposobów na pochwalenie się swoimi kompetencjami językowymi jest oczywiście wiele. Możesz przykładowo odpowiedzieć:
- Quelles langues étrangères parlez-vous ?
- Je parle (couramment) l’anglais et le français.
Czy może Pan/Pani powiedzieć...
Wiedz, że rozmowa o pracę rządzi się swoimi prawami. Rekruter może z jakichś powodów zadać Ci pytania spoza „podstawowej” listy lub zgłębić temat, który z jakiegoś powodu go zaciekawi. Powie przykładowo:
- Que savez-vous à propos de notre entreprise ?
- Avez-vous des questions ?
Bądź więc przygotowany na taką ewentualność i sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć na temat potencjalnego pracodawcy. Poza tym miej w zanadrzu rezerwowe odpowiedzi, z których skorzystasz w razie potrzeby.
Szybkie powtórki przed spotkaniem
Kiedy spotkanie z rekruterem zbliża się nieuchronnie i za chwilę zostaniesz wywołany, nie ma już czasu na gruntowne przygotowania. Dużo lepszym rozwiązaniem jest zrobienie kilku oddechów i uspokojenie się, a w przeddzień rozmowy przypomnienie sobie najważniejszych słówek. Inspiracje znajdziesz poniżej:
- l’offre d’emploi – oferta pracy
- le travail à mi-temps – praca na pół etatu
- le travail à temps plein – praca na pełen etat
- le travail à temps partiel – praca na część etatu
- l’entretien d’embauche – rozmowa kwalifikacyjna
- l’expérience professionnelle – doświadczenie zawodowe
- le parcours professionnel – kariera zawodowa; ścieżka kariery.
Ucz się w profesjonalnej atmosferze i skorzystaj z pomocy doświadczonego lektora. Sprawdź nasze kursy i szkolenia dla dorosłych w ProfiLingua oraz załap się na atrakcyjne rabaty.
Czy chcesz, abyśmy skontaktowali się z Tobą w celu zaproponowania Ci odpowiedniego kursu? Wypełnij poniższy formularz: