Egzamin ósmoklasisty z matematyki różni się od testów z pozostałych przedmiotów obowiązkowych. W poprawnym rozwiązaniu zadania nie pomoże sama wiedza i regułki. Dużo bardziej liczą się praktyczne umiejętności. Jak je trenować? Oto nasza top lista zagadnień.
Matematyka – jakie zagadnienia?
Choć nauka matematyki ma niewiele wspólnego z zakuwaniem, warto się jej uczyć za pomocą arkuszy egzaminacyjnych. Standardowo egzamin ósmoklasisty z matematyki trwa 100 minut i trzeba znaleźć czas zarówno na zadania zamknięte (np. prawda-fałsz), jak i otwarte. Te drugie wymagają zastosowania odpowiedniej strategii i samodzielnego dotarcia do rozwiązania.
Poniżej propozycja kluczowych zagadnień. Pewnych typów zadań raczej nie unikniesz i dlatego warto je pokrótce przedstawić. Zauważ, że nie jest to pełna lista wymagań. Szczegółowo rozpisane tematy znajdziesz na stronie CKE (aneks 2022). Mimo to można sporo wywnioskować z arkuszy z poprzednich lat. Oto istotne zagadnienia:
- kąty
- ułamki
- potęgi
- procenty
- równania
- pierwiastki
- oś liczbowa
- proporcjonalność
- wykresy i diagramy
- rachunek prawdopodobieństwa
- figury geometryczne na płaszczyźnie.
Swobodne poruszanie się w powyższych obszarach powinno zaprocentować na egzaminie i zaoszczędzić dodatkowych nerwów. Aby uniknąć kardynalnych błędów i być na bieżąco z materiałem, uczeń musi też mieć dobrze opanowane podstawy i sprawnie wykonywać nieskomplikowane obliczenia rachunkowe. Tabliczka mnożenia w małym palcu to oczywistość, ale jeśli pozostało trochę czasu do egzaminu, warto sobie coś jeszcze powtórzyć:
- cyfry rzymskie
- wzór na prędkość/drogę/czas
- jednostki (np. długości, masy, prędkości).
Przygotowania do egzaminu – co jeszcze się przyda?
Nawet jeśli to matematyka, nie można się zniechęcać i trzeba dużo ćwiczyć, gdyż praktyka czyni mistrza. Dobrze, by ósmoklasista przystępujący do egzaminu był biegły w rozwiązywaniu podobnych arkuszy egzaminacyjnych. Te z ubiegłych lat można łatwo pobrać ze strony CKE. Dodatkowe arkusze są udostępniane w Internecie. Zalecamy, aby upewnić się, że są one opracowywane w oparciu o oficjalne wymagania egzaminacyjne. Tego typu materiały znajdziesz chociażby w sklepie WSiP.
A co jeśli zaś zegar tyka i czasu coraz mniej? Tegoroczni ósmoklasiści mogą na chybcika zajrzeć do naszej bazy wiedzy i wybrać:
- darmowe webinarium,
- poradnik (e-book edukacyjny).
Znajdą tam przydatne wskazówki i będą mogli przypomnieć sobie pomocne strategie rozwiązywania zadań.
Ósmoklasitom życzymy powodzenia na tegorocznym egzaminie! Trzymamy kciuki.