Obecnie coraz więcej osób decyduje się na oficjalne potwierdzenie poziomu znajomości języka obcego. Nic dziwnego, bo zdany egzamin i towarzyszący temu dokument dowodzą, że można zaufać Twoim umiejętnościom. W dzisiejszym artykule poznasz FCE, czyli jeden z najbardziej popularnych certyfikatów, który szturmem zdobywa serca studentów i pracowników. Oto, co daje B2 First i dlaczego warto go mieć.
Certyfikaty Cambridge – skuteczna edukacja językowa
Na wstępie warto zapoznać się ze znaną na całym świecie klasyfikacją poziomu znajomości języków obcych, która została oficjalnie przyjęta przez Radę Europy i przyda się nie tylko w teorii, ale i w praktyce (np. w życiu zawodowym). Zgodnie z ujednoliconym systemem oceny, The Common European Framework of Reference for Languages (w skrócie CEFR), wyróżniamy dokładnie sześć poziomów:
- poziom początkujący (A1)
- poziom podstawowy (A2)
- poziom niższy średnio zaawansowany (B1)
- poziom wyższy średnio zaawansowany (B2)
- poziom zaawansowany (C1)
- poziom biegły/profesjonalny (C2).
Zauważ, że litery pojawiają się w porządku alfabetycznym. Osobom najmniej doświadczonym przypisuje się „A”, tym bardziej samodzielnym – literę „B”, a najbardziej zaawansowanym literkę „C”. Jest to jednak pewnego rodzaju uogólnienie, gdyż musimy też zwrócić uwagę na towarzyszące literom cyfry. To z nich można odczytać więcej informacji na temat biegłości językowej oraz zakresu posiadanych umiejętności.
Oczywiście swój poziom językowy warto odpowiednio udokumentować. Potrzebujesz do tego specjalnego certyfikatu, który jest rozpoznawalny nie tylko dla Twojej rodziny czy znajomych, ale i dla szerszego kręgu odbiorców. Przede wszystkim powinien kojarzyć się z prestiżem oraz budzić zaufanie, tak iż nikt nie będzie miał wątpliwości co do jego wiarygodności.
W czołowej trójce znajdują się:
- FCE (First Certificate in English) – poziom B2
- CAE (Certificate in Advanced English) – poziom C1
- CPE (Certificate of Proficiency in English) – poziom C2.
Każdy poziom ma swój certyfikatowy odpowiednik. Ze skali CEFR jasno wynika, że FCE odpowiada poziomowi wyższemu średnio zaawansowanemu. Dlatego First Certificate in English występuje też pod inną nazwą, znaną jako B2 First.
Egzamin FCE – czym jest?
FCE to egzamin, który pozwala oficjalnie stwierdzić, że Twój angielski jest na poziomie wyższym średnio zaawansowanym. Cieszy się on dużą popularnością wśród zdających, ponieważ siłą rzeczy jest łatwiejszy niż CAE czy CPE, a mimo to otwiera drzwi do kariery zawodowej oraz pozwala na dość swobodne komunikowanie się z native speakerami.
Jest to zatem pewnego rodzaju kompromis, kiedy chcesz mieć w ręku mocną kartę przetargową, ale nie czujesz się wystarczająco pewnie, aby od razu przystępować do trudniejszych egzaminów. Pamiętajmy: poziom średnio zaawansowany, który potwierdzisz w akredytowanej placówce edukacyjnej, bez wątpienia zrobi większe wrażenie niż wpisany do CV poziom zaawansowany, który ma niewiele wspólnego z rzeczywistością...
Egzamin FCE – jak wygląda?
Kursy językowe, które solidnie przygotowują kandydatów do egzaminu FCE, wymagają od nich sporej dawki pracy i nauki, jednak uzyskane efekty są naprawdę satysfakcjonujące. Poziom FCE to dokładnie ten moment, kiedy mówienie po angielsku staje się prawdziwą przyjemnością, a pogawędki z native speakerami nie sprawiają Ci już większych problemów.
Sam egzamin dzieli się na cztery części i obejmuje czytanie i znajomość języka użytkowego (ang. Reading and Use of English), pisanie (ang. Writing), słuchanie (ang. Listening) oraz mówienie (ang. Speaking). FCE pozwala sprawdzić wszystkie te umiejętności w granicach wymaganych do uzyskania certyfikatu na poziomie B2.
Ogółem należą do nich: płynne czytanie, umiejętność rozumienia czytanego tekstu, umiejętność rozumienia słowa mówionego, poprawne pisanie oraz swoboda komunikacji. Pamiętajmy też, że FCE przy okazji weryfikuje angielskie słownictwo oraz gramatykę, dlatego nie należy zaniedbywać żadnej z tych sfer.
Więcej szczegółów poniżej:
- Część pierwsza (czas trwania: 1 godz. 15 minut) – pozwala zdobyć aż 40% punktów, dlatego bez wątpienia gra jest warta świeczki. Składa się z 52 pytań, które sprawdzą, w jakim stopniu rozumiesz różne teksty pisane oraz jak dobrze znasz zasady gramatyki angielskiej i słownictwo. Teksty mogą pochodzić z rozmaitych źródeł (np. z czasopism, gazet, książek), jednak nie wymagają od zdającego znajomości słownictwa specjalistycznego.
- Część druga (1 godz. 20 minut) – pozwala zebrać 20% z całej puli punktów. Składa się z dwóch etapów i w obydwu przypadkach sprawdza umiejętność pisania różnych form wypowiedzi. W pierwszej części należy napisać rozprawkę na zadany temat. W drugiej części zostaniesz poproszony o napisanie tekstu na jeden z trzech tematów. Może to być na przykład list, raport, opowiadanie czy recenzja. Tutaj oprócz poprawności językowej liczy się też bogaty zasób słownictwa oraz odpowiednio dobrane struktury gramatyczne, których nie powstydziłaby się osoba na poziomie B2.
- Część trzecia (około 40 minut) – pozwala zdobyć kolejne 20% punktów. Sprawdza, na ile uważnie słuchasz różnych materiałów (np. codziennych rozmów, audycji radiowych) oraz jak w związku z tym radzisz sobie z pytaniami dotyczącymi odsłuchanych tekstów. W sumie to cztery nagrania, które odtwarza się dwa razy.
Pierwsze trzy części z założenia odbywają się w tym samym dniu, a dzieli je od siebie jedynie 10-15 minutowa przerwa. Wyjątkiem jest czwarta i ostatnia część, która może odbyć się w innym terminie niż pozostałe.
- Część czwarta (około 14 minut) – podobnie jak dwie poprzednie pozwala zdobyć 20% punktów. Składa się z czterech części i sprawdza, jak dobrze komunikujemy się w języku angielskim w codziennych sytuacjach. Zdający wykonuje część zadań wspólnie z innym kandydatem (jednym albo dwoma). Do rozmów przyłącza się też egzaminator, który w pierwszej części przeprowadza krótką wymianę zdań z jednym zdającym, a w ostatniej części zachęca do dyskusji obu kandydatów na temat, który pojawił się już w trzeciej części.
Egzamin FCE – co daje?
Jeśli myślisz, że FCE jest tylko kolejnym certyfikatem, który odłożysz do szuflady, pora zaktualizować dane. Dzięki B2 First rozwiniesz skrzydła, otrzymasz lepsze oferty oraz zaimponujesz znajomym. Sporo osób może pochwalić się umiejętnościami językowymi na przeciętnym bądź… niezidentyfikowanym poziomie, dlatego certyfikat FCE to coś, co rzeczywiście wyróżnia!
Jako pracownik zdobędziesz zaufanie szefa i utorujesz sobie drogę do dalszych osiągnięć. Kto wie, być może przyspieszysz swój awans albo przyciągniesz uwagę od dawna wyczekiwanego pracodawcy. Brzmi niesamowicie, prawda? Podsumujmy, jakie są największe korzyści płynące z posiadania certyfikatu FCE.
B2 First jest uznawane na całym świecie
Egzaminy Cambridge English są honorowane przez ponad 25 000 organizacji na całym świecie, w tym uniwersytety, instytucje rządowe i prywatne firmy (np. Sony, Bayer, American Express). To oznacza, że certyfikat FCE będzie doskonałym wyborem, jeśli nie masz jeszcze sprecyzowanych planów na przyszłość i nie wiesz, gdzie będziesz pracować albo studiować. Niezależnie od tego, co ostatecznie postanowisz, z FCE trzymasz atut w rękawie i w każdej chwili możesz go wykorzystać.
FCE ułatwia znalezienie pracy lub podjęcie studiów zagranicą
W naszej globalnej wiosce język obcy na odpowiednim poziomie to konieczność, zwłaszcza jeśli zamierzasz pracować albo studiować w obcym kraju. Tu angielski wciąż odgrywa kluczową rolę i pozostaje uniwersalnym narzędziem komunikacji w nauce, biznesie, a nawet w branży rozrywkowej. Już sama przeprowadzka i poszukiwanie pracy w nowym miejscu staną się mniej stresujące, gdy będziesz posiadać FCE.
B2 First zwiększa Twoją wartość na rynku pracy
A co jeśli nie rozważasz migracji zarobkowej? Wcale nie musisz wyjeżdżać daleko, aby skorzystać na FCE! Certyfikat przyda się także wtedy, gdy wiążesz swoje plany zawodowe z Polską. Pamiętaj, że języki obce na wysokim poziomie to cenna kompetencja, którą warto się pochwalić w CV. Wbrew pozorom dotyczy to również angielskiego, którym chwali się wielu, ale dużo mniej osób naprawdę zna się na rzeczy.
Certyfikat FCE znacznie podnosi Twoją wartość na rynku pracy i co tu kryć, daje Ci przewagę nad innymi kandydatami do pracy. Krótko mówiąc, dla rekruterów B2 First to dowód, że warto Cię zatrudnić.
FCE jest ważne na zawsze!
W przeciwieństwie do niektórych konkurencyjnych certyfikatów językowych B2 First nie ma terminu ważności. Zatem nie musisz przystępować do niego za dwa lata, jak choćby w przypadku egzaminu TOEIC. Wręcz przeciwnie, FCE wystarczy zdać raz, aby zyskać potwierdzenie wysokich kompetencji językowych na stałe i bez odwołania. To bardzo wygodne rozwiązanie, dzięki któremu zaoszczędzasz czas i pieniądze.
B2 First pozwala lepiej zrozumieć angielski
Nie będziemy udawać, że otrzymanie certyfikatu FCE to bułka z masłem. Gdyby tak było, najprawdopodobniej nie cieszyłby się on tak dużym uznaniem i zaufaniem na całym świecie. Ponieważ jednak jest gwarantem wysokiego poziomu znajomości języka, wymaga w zamian czegoś więcej. Aby zdać egzamin, musisz nie tylko dobrze znać teorię, ale i zacząć rozumieć sam angielski. Kursy przygotowawcze są też dużo bardziej wnikliwe i wymagające niż te „zwykłe”, na które zapisujesz się głównie w celach towarzyskich bądź hobbystycznych.
FCE to ważny krok w kierunku dwujęzyczności
Egzaminy Cambridge różnią się od siebie stopniem trudności, ale nie ma powodów do obaw, bo B2 First na ich tle wypada całkiem dobrze i jest dopiero trzeci od końca. Co więcej, jeśli w przyszłości postanowisz pójść o krok dalej, po zdanym FCE będzie Ci znacznie łatwiej się zmobilizować i przygotować do C1 Advanced (CAE) i C2 Proficiency (CPE), zwłaszcza że każdy kolejny certyfikat wiąże się z większym nakładem pracy, ale i… z większymi korzyściami. Ten ostatni jest wręcz uosobieniem doskonałości, bo oznacza dwujęzyczność, czyli umiejętności tak dobre jak u native speakerów.
FCE – jak się przygotować?
Bez pracy nie ma kołaczy. Dlatego zanim się zobowiążesz, zadaj sobie pytanie, czy naprawdę jesteś gotów, gotowa na takie „poświęcenie”. Weź pod uwagę konieczność siedzenia nad książkami, zaznajamiania się z przeróżnymi materiałami i wchodzenia w nieustanną interakcję z językiem angielskim. Codzienny kontakt to podstawowy filar sukcesu, bo pozwala podtrzymać zapał i zapobiega zaległościom.
Aby nie powielać cudzych błędów, warto też sprawdzić, jak nie uczyć się angielskiego. Dowiedz się, jaki styl nauki preferujesz, unikaj monotonii i nie porównuj się do innych. Kiedy podejdziesz do wszystkiego z pozytywnym nastawieniem i pełną świadomością, po co i dla kogo to robisz, nie będziesz się cofać, a nauka okaże się dużo skuteczniejsza i przyjemniejsza.
Ucz się w każdej wolnej chwili i postaraj się, aby angielski nie był tylko przykrym obowiązkiem, lecz stał się prawdziwą pasją, która przynosi satysfakcję i radość. Pomogą w tym nie tylko piękne doświadczenia w obcym kraju czy ciekawe znajomości z nativami, ale i specjalne kursy przygotowujące do egzaminów i certyfikatów językowych. To właśnie regularna praca nad sobą i przemyślane działanie sprawią, że nabędziesz niezbędne umiejętności i osiągniesz upragniony cel.
Lepsza znajomość języka obcego to lepsza przyszłość! Zainwestuj w siebie i postaw na znaną oraz cenioną markę. ProfiLingua posiada status Cambridge English Language Assessment Exam Preparation Centre oraz akredytowanego centrum egzaminacyjnego TELC. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej na temat certyfikatów FCE, CAE, CPE i nie tylko.