Pytania echo to pytania, które naśladują wcześniejszą wypowiedź. Jeśli nic Ci to nie mówi, pora nadrobić zaległości, bo echo questions przydają się w różnych sytuacjach i stwarzają wrażenie naturalności. Dowiedz się, czym dokładnie są i kiedy je stosować.
Echo questions w języku angielskim – czym są?
W języku angielskim spotkasz się z różnymi sposobami formułowania pytań. Bardzo często używa się inwersji, która polega na zamianie miejscami podmiotu i czasownika głównego lub operatora. Stąd pytania: Are you British? Do you speak English? Did you know it? W zależności od tego, czy możesz odpowiedzieć samo tak lub nie, czy też musisz użyć pełnych zdań, pytania dzieli się na zamknięte lub otwarte.
Umiejętność tworzenia pytań z inwersją przydaje się również przy tak zwanych pytaniach echo. Możliwe, że nazwę słyszysz po raz pierwszy, ale same pytania przychodzą Ci naturalnie i zaznajamiasz się z nimi już na początkowym etapie nauki, jak np.: Are you? Can we? Did you? To proste pytania, które stwarzają wrażenie odbitego echa pod warunkiem, że nawiązują do poprzedniej wypowiedzi.
Jak tworzymy echo questions – przykłady
Pamiętaj, że echo questions nie są samodzielne i dlatego najpierw ktoś musi coś powiedzieć, aby można było się do tego odnieść. Przykładowo:
Słowem kluczowym jest tutaj naprawdę z pytajnikiem, ponieważ w ten sposób reagujesz na słowa rozmówcy i przez dopytanie naśladujesz to, co powiedział. Dużo łatwiej zaobserwować to na angielskim przykładzie:
Przypatrz się zastosowanym w pierwszych zdaniach czasom/konstrukcjom gramatycznym, bo to od nich zależy, jak będzie wyglądać pytanie echo. Zwróć też uwagę na intonację. Opadająca sugeruje, że upewniasz się co do wypowiedzianych słów, podczas gdy wznosząca oznacza, iż nie kryjesz zdziwienia albo poddajesz coś w wątpliwość:
Aby się rozeznać, w której osobie odpowiedzieć, daj sobie chwilę na zrozumienie pytania i postaw się na miejscu odpowiadającego. Co ciekawe, pytania echo możesz też tworzyć w formie przeczącej, np. jeśli chcesz się upewnić, że faktycznie nie można/nie możesz czegoś zrobić.
Oto jedno z angielskich przysłów, które zostało użyte w konwersacji:
Echo questions – ćwiczenia
Zdaniom twierdzącym towarzyszą echa w formie twierdzącej. Kiedy zaś ktoś wypowiada zdanie przeczące, echo tworzysz w formie przeczącej. Kierując się tą zasadą, wstaw odpowiednie słowa w wykropkowane miejsca. Odpowiedzi znajdziesz w dalszej części artykułu.
Kiedy stosujemy echo questions?
Pytania echo sygnalizują, że odbiorca wypowiedzi reaguje na to, co powiedział przedmówca. Zatem stosujemy je, aby:
- wyrazić zainteresowanie,
- wyrazić zdziwienie,
- wyrazić powątpiewanie,
- podtrzymać rozmowę,
- poprosić o powtórzenie.
Echo questions – rozwiązania
Dużo tego? Najważniejsze, aby wszystkie informacje były zebrane w jednym miejscu. Kliknij tutaj i odśwież angielskie czasy, poznaj ciekawostki językowe oraz odkryj kolejne idiomy. Do kolejnego tematu!