O zaprzeszłości w przeszłości, czyli angielskich czasów ciąg dalszy. W dzisiejszym artykule bierzemy pod lupę jedno z trudniejszych zagadnień gramatycznych. Sprawdź na przykładach, jak rozumiemy Past Perfect Continuous i kiedy go używamy. Zaczynamy!
Past Perfect Continuous – budowa zdania
Jak w przypadku innych czasów ciągłych Past Perfect Continuous nie bez powodu może wywołać uczucie déjà vu. Ponownie widzisz końcówkę -ing, którą dodajesz do bezokolicznika. Pojawia się również czasownik być, lecz tym razem w trzeciej formie i w towarzystwie czasownika posiłkowego had. Oto pełny wzór:
- Subject + had been + verb + -ing.
Teoretycznie rzecz ujmując, formuła nie jest skomplikowana. Problem zaczyna się wtedy, kiedy musisz spamiętać wszystkie czasy oraz ich zastosowanie. Jeśli więc nie chcesz, aby ogrom teorii Cię przytłoczył, najprościej zapamiętać jakiś przykład:
- Chris had been eating chocolate.
Chris jadł czekoladę.
Past Perfect Continuous – tworzenie pytań
Tradycji musi stać się zadość, dlatego nie obędzie się bez pytań. Co istotne, operator had been rozbija się na dwa człony i na sam początek zdania pytającego wędruje had. W dalszej kolejności pojawia się oczywiście podmiot, a potem been. Poniżej cały wzór:
- Had + subject + been + verb + -ing?
Kiedy znasz już teorię, rozpoznasz bez problemu podstawową konstrukcję:
- Had Chris been eating chocolate?
Czy Chris jadł czekoladę?
Zaimek pytający (np. why, when, how long) ma pierwszeństwo przed had. Np.:
- How long had Chris been jogging in the park?
Jak długo Chris biegał po parku?
Past Perfect Continuous – tworzenie przeczeń
Jeśli przeczenie, to na pewno słówko not. Dodajesz je do czasownika posiłkowego had, co w całości prezentuje się następująco:
- Subject + had + not + been + verb + -ing.
Za pomocą tego wzoru możesz bez trudu przekształcić zdanie twierdzące. W nieformalnych sytuacjach długa forma przeważnie przybiera postać hadn’t, a zatem:
- Chris hadn’t been eating chocolate.
Chris nie jadł czekolady.
Past Perfect Continuous – zastosowanie
Nawet jeśli budowa jakiegoś czasu wydaje się skomplikowana, zazwyczaj problem nie tkwi w niezdolności zapamiętania wzoru. Sztuka polega na tym, aby umieć go zastosować w praktyce. Dlatego powróćmy raz jeszcze do zdania z początku artykułu i tym razem zyskajmy szerszą perspektywę:
- Chris had been eating chocolate before Lisa came.
Chris jadł czekoladę, zanim Lisa weszła.
Jak widać, czas zaprzeszły ciągły niedokonany lubi się z czynnościami punktowymi. Aby skorzystać z Past Perfect Continuous, pamiętaj więc o dwóch warunkach:
- jakaś czynność była wykonywana przed inną czynnością w przeszłości,
- ta czynność trwała przez jakiś czas przed inną czynnością czy wydarzeniem w przeszłości.
Ponadto możesz się nim posłużyć, aby zwrócić uwagę na skutki w związku z wykonywaną wcześniej (w przeszłości) czynnością. Zobaczmy więcej przykładowych zdań.
Past Perfect Continuous – przykłady
Poniżej znajdziesz trzy zdania w języku polskim, które musisz odpowiednio przetłumaczyć. Rozwiązania znajdziesz w kolejnym punkcie, ale aby się sprawdzić, nie podglądaj ;-) Oto ćwiczenie na rozgrzewkę:
- Lisa przez trzy godziny próbowała rozwiązać zadania matematyczne, zanim pomógł jej korepetytor.
- Dzieci nie przyszły na obiad, ponieważ odrabiały pracę domową.
- Jake nie ćwiczył przed egzaminem i dlatego nie zdał.
Daj sobie czas i przewiń w pamięci wszystko, co omawialiśmy wcześniej. Zastanów się, która z czynności w każdym z wymienionych wyżej zdań jest czasem zaprzeszłym oraz jak to się ma do całości. Spotykamy się w kolejnym punkcie!
Past Perfect Continuous – odpowiedzi
Pora na wnioski. Porównaj swoją wersję z poniższymi zdaniami:
- Lisa przez trzy godziny próbowała rozwiązać zadania matematyczne, zanim pomógł jej korepetytor.
Lisa had been trying to solve math problems for three hours before her tutor helped her.
- Dzieci nie przyszły na obiad, ponieważ odrabiały pracę domową.
Children didn’t come to dinner because they had been doing their homework.
- Jake nie ćwiczył przed egzaminem i dlatego nie zdał.
Jake hadn’t been practicing for the exam, that’s why he failed it.
Jak widać, czas Past Perfect Continuous poprzedza jakąś inną czynność w przeszłości. Ktoś mógł próbować coś zrobić albo coś wykonywał. To, co odbywało się wcześniej ma przełożenie na to, co zadziało się później: nie uczył się, więc nie zdał; odrabiały lekcje, więc nie przyszły na posiłek itp.
Past Perfect Continuous – obowiązkowy czy nie?
Może się wydawać, że czas ten nie jest nikomu potrzebny do szczęścia. Po pierwsze, na co dzień masz z nim niewiele kontaktu. Po drugie, mało się o nim słyszy, szczególnie jeśli weźmiesz pod uwagę inne angielskie czasy. Jednak niska rozpoznawalność nie oznacza, że Past Perfect Continuous jest językowym reliktem, który omawiamy tylko w ramach ciekawostki.
Wręcz przeciwnie, czas ten przypomina się przy okazji większych wyzwań. Przede wszystkim muszą się z nim oswoić maturzyści, którzy zdają język angielski na poziomie rozszerzonym. Wystarczy, że zajrzysz do aneksu 2023/2024, a zobaczysz pełną listę wymagań. Jeden z obowiązkowych punktów brzmi, jak poniżej:
- Past Perfect Continuous, np. I couldn’t believe they had been living here for so many years.
Być może zainteresuje Cię też informacja, że znajomości tego czasu wymaga certyfikat językowy FCE czy CAE (patrz kursy egzaminacyjne). Mowa tutaj o poziomach B2 czy C1, czyli o zdolnościach, które – choć znacznie wykraczają poza podstawową wiedzę – sprawdzą się nie tylko w pracy za granicą. Jedno jest więc pewne: jeśli nie chcesz się ograniczać, warto Past Perfect Continuous dodać do swojej listy czasów!
Nauka języka angielskiego nam niestraszna, a Tobie? Zapisz się na kurs, przezwycięż stres egzaminacyjny i zdobądź upragnione kwalifikacje z pomocą ekspertów ProfiLingua! Zapoznaj się z naszą pełną ofertą na jesień i zgarnij najlepsze rabaty.