Temat, który potrafi przerosnąć, a szkoda... Future Perfect Continuous to jeden z najbardziej intrygujących czasów angielskich, który za włożony wysiłek z pewnością się odwdzięczy. Sprawi, że zapunktujesz nie tylko w oczach nauczyciela czy egzaminatora, ale i samego native speakera. Oto zasady i przykłady.
Angielskie czasy potrafią dać się we znaki, dlatego tak ważna jest systematyczna nauka oraz regularny kontakt z językiem obcym. Codzienność może jednak nie wystarczyć, aby pojąć zamysł Future Perfect Continuous, gdyż powiedzmy sobie szczerze: czas przyszły ciągły niedokonany do najbardziej rozchwytywanych nie należy.
Jeśli miałby wziąć udział w rankingu popularności, najprawdopodobniej znalazłby się na dole listy. Jednak na przekór wszystkiemu warto się z nim zaprzyjaźnić, bo przydaje się nie tylko na trudniejszych egzaminach (np. FCE), ale i daje Ci więcej możliwości w codziennej komunikacji. Zatem weźmy byka za rogi i sprawdźmy, o co tutaj chodzi!
Future Perfect Continuous – budowa zdania
Czas ten znasz już poniekąd z poprzednich tematów. Podobnie jak w przypadku Present Continuous, o którym wcześniej pisaliśmy, po raz kolejny pojawia się czasownik z końcówką -ing. Razem z have been tworzą bezokolicznik ciągły czasu przeszłego, który po angielsku nazywamy perfect continuous infinitive. Nieodłącznym elementem jest także operator will.
Oto, co wychodzi z tej układanki:
- Subject + will have been + verb + -ing.
Utworzone na tej podstawie zdanie mogłoby więc wyglądać następująco:
- Catherine will have been studying Italian for a year next week.
W przyszłym tygodniu minie rok, od kiedy Catherine uczy się włoskiego.
Future Perfect Continuous – tworzenie pytań
Jedno słowo potrafi zmienić wszystko i tym słowem po raz wtóry jest inwersja. Aby utworzyć pytanie, musisz więc przestawić odpowiednie elementy. Will trafia na sam początek i tym samym wyprzedza podmiot, po którym umieszczasz pozostały człon have been oraz resztę zdania. Powstaje z tego wzór:
- Will + subject + have been + verb + -ing.
Zobacz to na przykładzie:
- Will Catherine have been studying Italian for a year next week?
Czy w przyszłym tygodniu minie rok, od kiedy Catherine uczy się włoskiego?
Future Perfect Continuous – tworzenie przeczeń
Choć zaprzeczenie w tym czasie może z początku przypominać swoistą łamigłówkę, nie zniechęcaj się! Nieśmiertelne słówko not tradycyjnie dodajesz do operatora will, co już jest połową sukcesu, bo wystarczy tylko zamieścić resztę zdania, jak w poniższym schemacie:
- Subject + will + not + have been + verb + -ing.
Jak wiadomo, gramatyka angielska dopuszcza też skróconą formę won’t, która króluje w nieformalnych sytuacjach. Przedsmak tego masz poniżej:
- Catherine won’t have been studying Italian for a year next week.
W przyszłym tygodniu minie rok, od kiedy Catherine nie uczy się włoskiego.
Tworzenie zdań w czasie przyszłym ciągłym niedokonanym to dla wielu uczniów prawdziwa mordęga. Być może dlatego, że nawet w języku ojczystym nie zwykli korzystać z podobnych konstrukcji myślowych. Przyjrzyjmy się zatem roli Future Perfect Continuous z bliska.
Future Perfect Continuous – zastosowanie
Jak podpowiada sama nazwa, czas przyszły ciągły niedokonany kieruje naszą uwagę na trwanie czynności, która rozciąga się w czasie. Przypomnijmy raz jeszcze zdanie, które pojawiło się na początku:
- Catherine will have been studying Italian for a year next week.
W przyszłym tygodniu minie rok, od kiedy Catherine uczy się włoskiego.
Z jednej strony forma ciągła czasownika pokazuje, że czynność nadal będzie trwać. Z drugiej strony mamy określenia czasu, które jasno wskazują jakąś granicę czasu, kiedy coś będzie już zakończone lub gotowe. Podsumowując, czas Future Perfect Continuous użyjesz, aby opisać jednocześnie:
- czynności o charakterze ciągłym, które zazwyczaj już trwają,
- czynności, które do pewnego momentu w przyszłości będą trwać przez jakiś okres czasu.
Ponadto zauważ, że mogą to być:
- czynności, które pod pewnym względem i na jakimś etapie zakończą się w określonym momencie w przyszłości.
Dlatego w zdaniu o uczącej się Catherine podkreślamy fakt, że coś minie (np. rok nauki włoskiego), lecz nie skupiamy się na efektach danej czynności ani na zakończeniu samej czynności.
Future Perfect Continuous – określenia czasu
W ogarnięciu czasu przyszłego ciągłego niedokonanego niezawodne okazują się określenia czasu. Zaliczają się do nich słowa, które podkreślają fakt zakończenia czegoś w danym momencie:
- by June – w czerwcu,
- by the end of June – do końca czerwca,
- soon – wkrótce,
- in fifteen minutes – za piętnaście minut.
Co istotne, Future Perfect Continuous z powodzeniem wprowadza przyimek for, który wyraża czynności o charakterze przedłużonym, ciągłym. Choć jest to pewnego rodzaju ułatwienie, nie trać mimo to czujności i zawsze upewnij się, że dobrze zrozumiałeś cały kontekst.
Future Perfect Continuous – przykłady
To dobry moment, aby czas Future Perfect Continuous poćwiczyć na konkretnych przykładach. Poniżej znajdziesz trzy zdania do przetłumaczenia:
- W czerwcu miną trzy miesiące, odkąd mieszkam w Londynie.
- Wkrótce minie godzina, jak dzieci śpią.
- Za piętnaście minut miną dwie godziny, od kiedy Tom czeka na Susan.
Z uwagi na pewnego rodzaju schematyczność tłumaczenie zdań może ułatwić przyswojenie czasu, szczególnie jeśli brakuje Ci wprawy. Rozwiązania podajemy w kolejnym punkcie!
Future Perfect Continuous – odpowiedzi
Zgodnie z obietnicą poniżej zamieszczamy odpowiedzi wraz z polskimi odpowiednikami. Porównaj swoją wersję z poniższymi zdaniami:
- W czerwcu miną trzy miesiące, odkąd mieszkam w Londynie.
By June I will have been living in London for three months.
- Wkrótce minie godzina, jak dzieci śpią.
Soon children will have been sleeping for an hour.
- Za piętnaście minut miną dwie godziny, od kiedy Tom czeka na Susan.
In fifteen minutes Tom will have been waiting for Susan for two hours.
Egzaminy tuż-tuż? Pora zainwestować w swoją przyszłość. Kliknij tutaj i zapisz się na kursy przygotowujące do egzaminu ósmoklasisty lub matury. Widzimy się w ProfiLingua!