Coraz częściej znajomość języka obcego to nie kwestia wyboru, lecz oficjalny wymóg. Czy wiesz, że aż 70% pracodawców spojrzy na kandydata przychylniejszym okiem, kiedy ten posiada odpowiedni certyfikat? Egzamin CAE oferuje w tym zakresie niemal bezkresne, bo zagraniczne możliwości. Sprawdź, co warto o nim wiedzieć.
Egzamin CAE – czym jest?
Nauka języka obcego to tytaniczna praca, która wymaga długofalowego zaangażowania. Najlepiej świadczy o tym rozpiętość skali CEFR, według której istnieje aż sześć poziomów „wtajemniczenia”. Europejski system opisu kształcenia językowego, znany też jako The Common European Framework of Reference for Languages, wyróżnia dokładnie:
- poziom początkujący (A1)
- poziom podstawowy (A2)
- poziom niższy średnio zaawansowany (B1)
- poziom wyższy średnio zaawansowany (B2)
- poziom zaawansowany (C1)
- poziom biegły/profesjonalny (C2).
Jeśli zastanawiasz się, gdzie w tej skali mieści się Twój angielski, jednym z prostszych sposobów, aby to sprawdzić, jest test poziomujący. Wykonując go na naszej stronie, możesz liczyć na wsparcie specjalistów od nauczania, którzy krok po kroku omówią z Tobą wyniki.
Taki wgląd w swoje umiejętności bardzo motywuje do działania i ukierunkowuje w stronę kolejnych rozwiązań. Pamiętajmy jednak, że nie wystarczy, aby oficjalnie potwierdzić Twoje kwalifikacje językowe. Do tego służą specjalne egzaminy o międzynarodowym prestiżu. Czołowa trójka to:
- FCE (First Certificate in English) – poziom B2
- CAE (Certificate in Advanced English) – poziom C1
- CPE (Certificate of Proficiency in English) – poziom C2.
Obecnie bardziej kojarzony z nazwą C1 Advanced, pomyślnie zdany egzamin CAE potwierdzi, że znasz angielski na poziomie zaawansowanym. W skali CEFR to jeden z najwyższych możliwych poziomów, który jest imponującym osiągnięciem i na pewno nie przejdzie niezauważony.
Egzamin CAE – co daje?
Być może osiągnąłeś już poziom B2 i jesteś zadowolony z obecnego stanu rzeczy oraz z poczynionych w ciągu ostatnich lat postępów. Osobista satysfakcja jest bardzo ważna, ale kiedy szukasz dojścia do zagranicznych uczelni wyższych albo pragniesz wyższych zarobków, nie zamykaj się na dalszy rozwój. Większość osób kieruje się zasadą „jak cię widzą, tak cię piszą”, dlatego posiadane kwalifikacje wywierają wpływ na to, jak odbierają nas nasi językowi partnerzy, egzaminatorzy, wykładowcy czy pracodawcy. Jeśli więc chcesz ich do siebie przekonać i pokazać, że Ci zależy, potrzebujesz asa w rękawie, którym niewątpliwie jest certyfikat CAE.
Studentom C1 Advanced daje:
- możliwość uzyskania wizy studenckiej do Australii.
- możliwość wzięcia udziału w międzynarodowej wymianie studenckiej.
- w licznych przypadkach możliwość zaliczenia lektoratu z języka angielskiego na studiach, bez konieczności zdawania egzaminu końcowego.
- możliwość aplikowania na uczelnie brytyjskie, amerykańskie, australijskie czy kanadyjskie.
Przyszłym pracownikom umożliwia:
- pracę u największych pracodawców i w prestiżowych firmach (np. Adidas, Siemens).
- pracę jako przewodnik turystyczny czy pilot wycieczek (uznawane przez MEN).
- pracę na stanowisku nauczyciela języka angielskiego w Polsce (pod warunkiem odpowiedniego przygotowania pedagogicznego).
- pracę w polskiej służbie cywilnej (honorowane przez Urząd Służby Cywilnej).
Egzamin CAE skierowany jest zarówno do uczących się, jak i do osób aktywnych zawodowo. Korzyści płynące z posiadania takiego certyfikatu są zaś ogromne, a spędzone na przygotowaniach godziny mogą się opłacić na całe życie.
Egzamin CAE – jak wygląda?
Egzamin CAE składa się z czterech części. Obejmuje czytanie i znajomość języka użytkowego (ang. Reading and Use of English), pisanie (ang. Writing), słuchanie (ang. Listening) oraz mówienie (ang. Speaking). Pozwala to na wielopłaszczyznową ocenę naszych umiejętności oraz daje pewność, że są one równomiernie rozłożone.
Więcej szczegółów poniżej:
- Część pierwsza (90 minut) – sprawdza rozumienie tekstu, gramatykę oraz słownictwo. Łącznie zawiera 56 pytań podzielonych na osiem sekcji. Zadania dzielą się m.in. na pytania wielokrotnego wyboru, uzupełnianie luk w tekście, słowotwórstwo, transformację zdań czy dopasowywanie fragmentów tekstu. W sumie trzeba przeczytać około 3000-3500 słów. Teksty pochodzą z różnych źródeł, jak np. gazety, czasopisma, książki czy inne autentyczne materiały, z których strukturą zdający może zaznajomić się również w życiu codziennym.
- Część druga (90 minut) – sprawdza umiejętność pisania różnych form wypowiedzi zgodnie z wytycznymi. Składa się z dwóch poleceń, przy czym to pierwsze jest obowiązkowe i polega na napisaniu eseju w odpowiedzi na tekst wyjściowy, a drugie daje wybór między kilkoma opcjami. Zdający musi być dobrze zaznajomiony z różnymi formami wypowiedzi: list, sprawozdanie, raport, recenzja i inne.
- Część trzecia (około 40 minut) – sprawdza umiejętność rozumienia ze słuchu i zawiera 30 pytań w nawiązaniu do odtwarzanych tekstów. Każde nagranie odtwarzane jest dwukrotnie. Zdający wysłuchuje wypowiedzi z audycji radiowej, wykładu, przemówienia lub z innych form wypowiedzi w wykonaniu natywnych użytkowników języka angielskiego.
- Część czwarta (około 15 minut) – sprawdza umiejętność mówienia w języku angielskim. Zdający wykonuje zadania w towarzystwie dwóch egzaminatorów i drugiej osoby egzaminowanej. Drugi egzaminator nie wchodzi w interakcję ze zdającymi, lecz sporządza notatki. Pod lupę brana jest nie tylko samodzielna wypowiedź, ale i komunikacja z innymi. W tym przypadku partnerami do rozmowy są jeden z egzaminatorów oraz druga przepytywana osoba. Warto dodać, że część ustna może odbywać się w innym dniu niż pozostałe części egzaminu.
Rozbudowana struktura egzaminu może na początku peszyć i nieco odstraszać – sprawiać, że nie wiesz, czy podołasz wyzwaniu. Jednak pamiętajmy, że praktyka czyni mistrza i zanim przystępujesz do testu, masz szansę wyposażyć się w potrzebne umiejętności. Według uśrednionych szacunków potrzeba około roku, aby móc przygotować się do egzaminu CAE. Oczywiście nie należy uogólniać i dlatego szczegóły zawsze najlepiej omówić w trakcie indywidualnej konsultacji. Eksperci podpowiedzą najbardziej optymalne rozwiązania oraz pokierują Cię dalej.
Egzamin CAE – jak się przygotować?
Po pierwsze, dokształcaj się. Każdy, kto chce się wdrożyć, powinien dużo ćwiczyć, bo z założenia im więcej arkuszy testowych rozwiążemy, tym lepiej będziemy przygotowani. Na rynku wydawniczym znajdziesz sporo książek przygotowujących do egzaminu CAE. Upewnij się, że są one wzbogacone o dodatkowe wyjaśnienia i co najważniejsze, zawierają klucz odpowiedzi.
Po drugie, poszukaj mentora. Możliwe, że zastanawiasz się, czy samodzielne studiowanie książek przed tak poważnym egzaminem ma w ogóle sens. Faktycznie, w praktyce może się to okazać karkołomnym zajęciem, które zawsze pozostawia po sobie niedosyt. Dlatego wciąż najbardziej komfortowym i skutecznym rozwiązaniem jest kurs przygotowujący, w ramach którego niejednokrotnie otrzymujesz dostęp do potrzebnych Ci materiałów, otaczasz się językiem i prowadzisz rozmowy w grupie, a nawet zdajesz egzaminy próbne (tzw. mock exams).
Na ogół podczas kursu jesteśmy na każdym kroku prowadzeni przez lektorów, którzy dzielą się z nami przydatnymi strategiami egzaminacyjnymi, zaznajamiają z regułami dotyczącymi gramatyki czy słownictwa i dopilnowują regularnego szlifowania wszystkich czterech umiejętności językowych (czytanie, pisanie, słuchanie i mówienie). W efekcie nie musisz się obawiać, że coś ważnego pominiesz albo opacznie zrozumiesz i przez to podążysz w niewłaściwym kierunku. Zamiast tego skupiasz się na nauce i w pełni wykorzystujesz podsuwane Ci narzędzia pracy.
Po trzecie, wzmocnij się. Oczywiście oprócz umiejętności twardych przydają się też te miękkie. Zwłaszcza że czasem, choć nie zdarza się to nagminnie, na finalnym wyniku może zaważyć stres i pomimo przyzwoitego przygotowania merytorycznego zabraknie upragnionych kilku procent. Dobrze więc, aby wybrany przez Ciebie kurs przygotowawczy dawał wsparcie emocjonalne i zwiększał wiarę we własne siły. Kiedy poznasz techniki i sposoby opanowywania stresu, wzrośnie też pewność siebie i zwiększy odporność na tremę, a to pomoże Ci gładko przejść przez cały egzamin.
Egzamin CAE – gdzie i kiedy można przystąpić do egzaminu?
Egzamin CAE można zdawać w centrach egzaminacyjnych i szkołach językowych, które posiadają odpowiednie uprawnienia. Przede wszystkim szukaj certyfikowanych placówek edukacyjnych, które budzą Twoje zaufanie i mają konkretny plan działania. Profesjonalne podejście i przyjazna atmosfera sprawią, że lepiej zniesiesz przejściowe potknięcia, których przy tak dużym i ważnym przedsięwzięciu nie brakuje. Ponadto upewnij się, że możesz liczyć na wsparcie w prozaicznych, ale jakże ważkich kwestiach, takich jak np. zapis na sesję egzaminacyjną.
Zainteresowani mogą przystąpić do egzaminu w każdym miesiącu. Pamiętaj, że obowiązuje opłata egzaminacyjna, a to inwestycja rzędu kilkuset złotych i jeśli powinie Ci się noga, pieniądze nie podlegają zwrotowi. Mimo to warto się zmotywować, bo raz otrzymany certyfikat C1 Advanced nie traci ważności i procentuje całe życie.
Szukasz szkoły, w której przygotujesz się rzetelnie do testów i z czystym sumieniem przystąpisz do egzaminu? Dobrze trafiłeś! ProfiLingua posiada status Cambridge English Language Assessment Exam Preparation Centre oraz akredytowanego centrum egzaminacyjnego TELC. Zapytaj o więcej i zarezerwuj bez zobowiązań tutaj.